0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

A növénytermesztés alfája és ómegája

Az országos döntő előtti utolsó regionális szántóversenyt a Kaposvári Állattenyésztési Napokkal egy időben, szeptember 23-án tartották Kaposváron. A hetedik szántóverseny résztvevőit Torma Sándor, az FM DASZK Szakképző Iskola kaposvári Móricz Zsigmond Mezőgazdasági Szakképző Iskolája és Kollégiuma igazgatója, valamint a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Hivatal elnöke nyitotta meg.

Gyuricza Csaba két gondolatot osztott meg a hallgatósággal. Egyrészt fontosnak tartotta, hogy egyáltalán van egy ilyen rendezvény, amelyen magyarországi középiskolákon kívül határon túliak is részt vesznek. A diákok a szakma alapjait a gyakorlatban is elsajátíthatják, és talán ennek is köszönhetően egy életre elkötelezik magukat a mezőgazdaság mellett. Gyuricza Csaba másik gondolata a generációváltás volt, hiszen ma komoly gondot okoz, hogy a gazdálkodást befejezők helyére képzett és elkötelezett fiatal szakemberek kerüljenek.

Ezen túl, mint a tudományág avatott ismerője, említést tett a talajhasználat, a talajművelés jelentőségéről. Mint mondta, bár ezen a területen az utóbbi 20-30 évben óriási fejlődésnek lehettünk tanúi Magyarországon, még mindig van hová fejlődnünk.

„Hiszen a talajhasználattal, a talajműveléssel kezdődik minden, ez a növénytermesztés alfája és ómegája” – hangsúlyozta az elnök, hozzátéve, hogy a szántás a talajművelés egyik legfontosabb, egyben a legvitatottabb eljárása. A megítélése mindig változott: egy időben betiltották, a forgatásos talajművelésért egyenesen büntetés járt, máskor pedig az évenkénti többszöri szántásnak is megvolt a létjogosultsága.
„Mint mindig, ebben az esetben is a kettő között van az igazság. Ma is vannak olyan irányzatok, amelyek a szántás ellen szólnak, és vannak olyanok, amelyek mellette. Egy biztos: a szántás akkor rossz, ha rosszul végzik el. A jó minőségben, megfelelő időben, mélységben és a megfelelő nedvességtartalomnál elvégzett szántás az alapja az eredményes gazdálkodásnak” – hangsúlyozta végül Gyuricza Csaba.

Az iskola hét évvel ezelőtt csatlakozott az eseménysorozathoz, azóta szervezi meg a diákok szántóversenyét. Ezt azért teszik, mondta el Torma Sándor, mert a gépésztanulóknak az országos szakmai versenyeken megvan erre a lehetőségük, a vizsgaprogramjukban is szerepel, de az egyéb agrárszakképzési intézményeknek nem, ezért csatlakoztak a szántóversenyhez. Eleinte négy, de az idén már kilenc iskola részvételével rendezték meg a versenyt, ami az utóbbi három évben ráadásul nemzetközivé vált. Ebben az évben egy topolyai (Szerbia) és egy kőrösi (Križevci, Horvátország) iskola diákjai is részt vettek az eseményen, amelyet kis ágyeke és váltvaforgató eke kategóriában tartottak. Az igazgató fontosnak tartotta hangsúlyozni, hogy a korábbiakkal ellentétben ez évtől itthon is a nemzetközi szabályoknak megfelelően szervezik a versenyeket. Ez azért fontos, mert így nemzetközi szinten is összehasonlíthatóvá válik a tanulók teljesítménye.

    

A versenyt az iskola használatában lévő területen tartották, ahol korábban gabona volt, de a tarlóápolás (tárcsázás és gyűrűshengerezés) és a szántás után cukkorépa kerül bele, ami „kifejezetten igényli” a szántást. A zsűri elsősorban a szántás, a talajművelés minőségét vizsgálta, az alapján döntött a helyezésekről. Ágyeke kategóriában az első és második helyen a csurgói Nagyváthy János Gimnázium, Szakgimnázium és Szakközépiskola tanulói, Butor Gyula és Barbér Olivér végeztek, a harmadik I, a lengyeli Apponyi Sándor Mezőgazdasági Szakképző Iskola diákja lett.

A váltvaforgató eke kategóriában a kaposváriak bizonyultak a legjobbnak, az első két helyet szerezték meg: Galambos Ádám az első, Bózsa Zoltán a második helyen végzett. A harmadik helyet ebben a kategóriában is egy lengyeli diák, Mátis Máté érdemelte ki. A szabályok szerint a legeredményesebben szereplő versenyző indulhat az országos szántóverseny döntőjében szeptember 24-én, Buzsákon. Idén ezt a lehetőséget Butor Gyula nyerte el kiváló szereplésével.

 

Forrás: