0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

A növényvédő gépek felülvizsgálata

A 2009/128/EK európai uniós irányelv kötelezővé teszi a tagállamokban a peszticidek kijuttatásához használt berendezések rendszeres időközönkénti műszaki vizsgálatát. A 2008. évi XLVI. törvény értelmében a növényvédelmi gépeket az e törvény végrehajtására kiadott jogszabály szerint típusminősítés alá kell vetni a forgalomba hozatalukat megelőzően, továbbá a használatuk során időszaki felülvizsgálatnak kell alávetni őket. A növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM-rendelet előírja a növényvédelmi szolgáltatásban és az árutermelésben használt növényvédelmi gépek kötelező háromévenkénti felülvizsgálatát, amely szerint 2016. november 26. napját követően a három évesnél idősebb, nem felülvizsgált vagy a felülvizsgálaton nem megfelelő növényvédelmi géppel tilos növényvédelmi tevékenységet végezni.

A növényvédő szerek szakszerű és megfelelő műszaki állapotban lévő permetezőgéppel történő kijuttatása meghatározó a növényvédőszer-hatóanyagok maradékaitól mentes növényi termékek előállításában. Így számítani kell arra is, hogy a nem vizsgált, illetve nem a szabványban leírtak alapján vizsgált növényvédő gépekkel előállított termékek a jövőben komoly piaci hátrányokat szenvedhetnek. Jól beállított növényvédő gépekkel jelentősen csökkenthető a növényvédőszer-felhasználás, a környezeti terhelés, a természetkárosítás, a gyomok és egyéb károsítók rezisztenciájának kialakulási esélye, valamint jelentősen csökkenthető a növényvédelem költsége. A növényvédő gépek szakszerű műszaki felülvizsgálatának mielőbbi beindítását komoly szakmai szervezetek is határozottan fontosnak tartják és sürgetik.

A 84/2015. (XII. 17.) FM-ren­de­lettel módosított 43/2010. (IV. 23.) FVM-rendelet a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamarát jelölte ki a növényvédő gépek kötelező időszakos műszaki felülvizsgálatának elvégzésére.

A kamara, jogszabályi kötelezettségének eleget téve, a jogszabályban meghatározott szempontok szerint kidolgozta és mára létrehozta a felülvizsgálatot végző műszakiállomás-hálózatot, megszerezte a növényvédő gépek felülvizsgálatára jogosító akkreditációt, kidolgozta a felülvizsgálat teljes menetének a rendjét, szabályzatait, formanyomtatványait, dokumentumait, a sikeres vizsgáról szóló tanúsítványt. A kamara mindezen túl létrehozta a rendszer elektronikus felületét, amelyen keresztül regisztrálni lehet a felülvizsgálatra, valamint a felülvizsgálatról, illetve a felülvizsgálatra történő felkészítésről szóló összes információ elérhető. A kamara a rendelkezésére álló rövid idő ellenére minden tőle telhetőt megtett azért, hogy az egész országot lefedő, 24 mobil állomásból álló rendszer határidőre működőképes legyen. Tíz mobil felülvizsgáló állomás kompletten elkészült és működik. További nyolc állomás eszközeit megvásárolták vagy szerződéssel lekötötték, ezek kiszállítása folyamatban van, és várhatóan november közepén működésre készen a rendszer rendelkezésére állnak. Hat állomás beszerzésének vagy újjászervezésének előkészítését az októberre bizonytalanná vált helyzetre tekintettel felfüggesztették. A rendszer felállítása a kamara kizárólagos tulajdonában lévő MANOK-Növény­orvos Kft., valamint az alállomás-üzemeltetők magántőkéjének felhasználásával történt, ez idáig kb. 240 millió forint befektetése mellett, bárminemű állami forrás igénybe vétele nélkül. Műszaki felülvizsgálatot 2016. október 11-éig 2016 termelő rendelt, és 356 növényvédő gép műszaki vizsgáztatása hivatalosan megtörtént.

A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara a kezdeti támogatás után egyes megyéi és megyei elnökei követelésére kifogásolni kezdte a növényvédő gépek műszaki felülvizsgálatának feladatát, valamint annak megvalósított gyakorlatát, díjtételeit, és kifogást emelt a növényvédelmi tevékenységről szóló 43/2010. (IV. 23.) FVM-rendelet ellen. Az ügyben több egyeztetés történt a NAK és a növényorvosi kamara között, amin néhányszor az FM, a NÉBIH NTAI és a NAIK Gépkísérleti Intézetének képviselői is részt vettek. Az egyeztetések eredménytelenek maradtak.

Meg kell említeni, hogy több államtitkár mellett a NAK elnöke is személyesen jelen volt 2014. november 28-án azon a szűk körű egyeztetésen, ahol a permetezőgép-felülvizsgálat felté­teleit körvonalazták az érintett felek. Akkor a NAK elnöke támogatásáról biztosította a tevékenységet, a Növényorvosi Kamara feladataként is. A tárgyaláson részt vevő felek mindegyike tisztában kellett hogy legyen a permetezőgép-felülvizsgálatról szóló 43/2010. FVM-rendelet vonatkozó 3. mellékletében meghatározott műszaki szempontokkal és paraméterekkel, valamint a feladat elvégzésének hozzávetőleges költségszintjével is, amit a 63/2012. (VII. 2.) VM-rendelet tartalmazott arra az esetre, ha állami szerv végzi e feladatot. A kamara által megalkotott díjszabás átlaga elmarad az említett rendeletben meghatározott hatósági díjtételtől, és információink szerint alsó középkategóriás árnak számít európai összehasonlításban.

A NAK elhatározta, hogy megtámadja a jogszabályt, és az általuk példaként felhozott lengyel rendszer hazai bevezetését szorgalmazza, ami szerintük egy szemrevételezésen alapuló, egyszerű és olcsóbb felülvizsgálat. Egy ilyen rendszer hazai bevezetése véleményünk szerint komoly visszalépést jelentene, és egy nagyon veszélyes útra tévedne általa a hazai jogalkotás. Mindez az európai uniós irányelv figyelmen kívül hagyását jelentené.

Időközben tisztázódott, hogy a lengyel felülvizsgálati rendszer közel sem olyan egyszerű, mint azt egyesek elsőre állították, és magyarországi adaptálása nem lehetséges. Információink szerint Lengyelországban ráadásul állami pénz is segíti a feladat végzését. Ami pedig a hab a tortán: a lengyelek is annak az uniós igényeket kielégítő rendszernek a megvalósítására készülnek, amit hazánkban politikai nyomásra most akarnak felszámolni!

A NAK elnöke augusztusban levelet intézett Fazekas Sándor földművelésügyi miniszterhez, amelyben kérte a jogszabály megváltoztatását. Szeptember végéig minden információ azt jelezte, hogy a miniszter kitart a szakmai álláspont mellett, és nem változtat a jogszabályon. Október közepén derült ki, hogy az ellenzők elérték céljukat, megváltoztatták a miniszter álláspontját. A korábbi szakmai álláspontot felülírta a szakmaiságot figyelmen kívül hagyó politikai döntés.

Mindezek eredményeként kétlépcsős jogszabály-módosítási rohammunka kezdődött, amelynek első részében a jogalkotó a 71/2016. (X. 28.) FM-ren­de­lettel módosította a 43/2010. FVM-rendelet növény­védőgép-felül­vizs­gá­lat­ra vonatkozó 35. és 36. §-át, valamint törölte a 3. melléklet „Növényvédelmi gépek felülvizsgálata” rész 1-5. pontjait. Várhatóan egy második lépésben kidolgozzák a felülvizsgálat új hazai rendjét. A hazai jogalkotó igen nagy feladat előtt áll: úgy tűnik, fából vaskarikát kell teremtenie!

A fent ismertetett módosítás értelmében a rendelet a továbbiakban nem rendelkezik arról, hogy ki végzi a feladatot, és jelenleg nem rendelkezik a műszaki felülvizsgálat részleteiről.

Várhatóan második lépésben dönt a jogalkotó a felülvizsgálat módjáról. A hírek szerint ez szemrevételezéssel (!) történik majd, esetleg manuális eszközök (mérőhenger stb.) segítségével.
A Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnökségének 2015. október 18-ai ülésén elfogadott álláspont az volt, hogy a végleges döntéssel meg kell várni a felülvizsgálat új rendjéről szóló jogszabály megjelenését.

Jelen jogi állás szerint a kamara növényvédőgép-ellenőrző állomása ugyan akadály nélkül végezheti tovább a permetezőgép-felülvizsgálatot, de ilyen módon ez már nem kötelező a gazdálkodók számára, és joghatása nincs.

Át kell gondolni, hogy a már meglévő és működő mobil állomásokkal mi legyen. A kamara elnöksége arra az álláspontra helyezkedett, hogy az elkezdett munkát feladni nem szabad. A felépített állomáshálózatot nem szabad veszni hagyni. Az új helyzethez igazodva a meglévő állomásokkal a permetezőgépek műszaki felülvizsgálatát önkéntesen igénybe vehető szolgáltatásként lenne célszerű folytatni. A meglévő állomások is e megoldást tartanák kívánatosnak, amennyiben a működésük feltételei megteremthetők. Az elképzelés szerint a felülvizsgálatot minőségbiztosítással is megerősítve komoly szolgáltatást tudnának kínálni a gazdáknak.

Fel kell tenni az egyelőre költői, de várhatóan belátható időn belül élesen felmerülő kérdést: ki vállalja a felelősséget azért, ha a magyar mezőgazdaság, a magyar gazdák hátrányos helyzetbe kerülnek a kierőszakolt, kellően át nem gondolt jogszabályi visszalépés következtében?

A kamara úgy látja, reális esély van arra, hogy eljön a pillanat, amikor a magyar kormánynak ismét napirendjére kell venni a növényvédő gépek EU-szabványoknak megfelelő műszaki felülvizsgálatának kérdését. Erre az esetre a kamara felajánlja a kormánynak, hogy abban a pillanatban, amikor ez aktuálissá válik, a kamara megőrzött felülvizsgálóállomás-rendszere kisegíti a magyar államot és a magyar gazdákat, és haladéktalanul be tud lépni a feladat elvégzésére.

 

A 43/2010. rendelet érintett részei
a következők szerint módosultak:
Növényvédelmi gépek

Módosítás előtt:

35. §93 (1) A növényvédelmi szolgáltatás és árutermelés során használt növény­védelmi­ gépeken – a kézi, illetve háti növényvédelmi beren­dezések kivételével – háromévente a 3. melléklet szerinti időszaki felülvizsgálatot (a továbbiakban: felülvizsgálat) kell végezni.
(2) A növényvédelmi gépek felülvizsgálatát kérelemre a Növényorvosi Kamara által üzemeltetett felülvizsgáló állomások (a továbbiakban: felülvizsgáló állomások) végzik el. A felülvizsgálat elvégzésére feljogosító tanúsítványt az Intézet adja ki.
(3) A felülvizsgálat rendjét és az Intézet által tanúsított felülvizsgáló állomások jegyzékét az Intézet javaslatára a NÉBIH a honlapján teszi közzé.
(4) A Növényorvosi Kamara a vizsgált növényvédelmi gépekről és a felülvizsgálat eredményéről naprakész nyilvántartást vezet, amelyhez folyamatos hozzáférést biztosít a NÉBIH, valamint a megyei kormányhivatalok részére.
(5) 2016. november 26. napját követően a három évnél idősebb, nem felülvizsgált, vagy felülvizsgálaton nem megfelelt növényvédelmi géppel növényvédelmi tevékenységet végezni tilos.
36. § (1)94 A permetezőgépnek minden munkavégzés alkalmával meg kell felelnie a 3. melléklet szerinti permetezés-technikai követelményeknek. Ha a permetezőgép a követelményeknek nem felel meg, a megyei kormányhivatal a munkavégzést a hiba kijavításáig leállítja.
(2) A növényvédelmi gépet munkavégzés után meg kell tisztítani.

Módosítás után az előző helyett [7/2016. 
(X. 28.) FM-rendelet (43/2010. mód.) szerint]:

35. §94 A növényvédelmi szolgáltatás és árutermelés során használt növényvédelmi gépeken – a kézi, illetve háti növényvédelmi berendezések kivételével – háromévente időszaki felülvizsgálatot (a továbbiakban: felülvizsgálat) kell végezni.
36. §95 (1) A permetezőgépnek minden munkavégzés alkalmával meg kell felelnie a kereszt- és hosszirányú szórásegyenletesség permetezés-technikai követelményének, valamint a biztonságos munkavégzés előírásainak. Sérült, csöpögő berendezéssel munkát végezni tilos.
(2) Ha a permetezőgép a követelményeknek nem felel meg, a megyei kormányhivatal a munkavégzést a hiba kijavításáig leállítja.
(3) A növényvédelmi gépet munkavégzés után meg kell tisztítani.
3. melléklet a 43/2010. (IV. 23.) FVM-rendelethez
Növényvédelmi gépek típusminősítési eljárása és felülvizsgálata105

Módosítás előtt:

Növényvédelmi gépek felülvizsgálata107
1.108 A felülvizsgálatot az Intézet tanúsítványával rendelkező állomások végezhetik. A felülvizsgálatra kerülő növényvédelmi gépekkel szemben támasztott követelményeket, az ellenőrzési és vizsgálati módszereket, a felülvizsgálatok során alkalmazandó mérőeszközök és vizsgálóberendezések jellemzőit, továbbá a felülvizsgálatról készítendő jegyzőkönyv mintáját a 9. függelék tartalmazza.
2. Az állomás működése akkor tanúsítható, ha
a) legalább középfokú szakirányú végzettséggel rendelkező, továbbá az Intézet által szervezett rendszeres képzésen részt vevő vezetővel,
b) a feladatra célirányosan felkészített, legalább 1 fő szakmunkással,
c) a 9. függelék szerinti mérőberendezésekkel és eszközökkel rendelkezik.
3.109 A növényvédelmi gépek felülvizsgálatára szóló jogosultság megszerzéséhez a 7. függelék szerinti pályázati űrlapot kell benyújtani az Intézethez, amely a kérelem alapján kiadja a 8. függelékben foglalt tanúsítványt meghatározott díj befizetését követően.
4.110 Felülvizsgálatra a növényvédelmi gép tulajdonosának a növényvédelmi gép működési engedélyének lejártát megelőzően kell jelentkeznie. A jelentkezést az állomás címére kell beküldeni, amely értesíti a növényvédelmi gép tulajdonosát a felülvizsgálat időpontjáról. A felülvizsgálat elvégzéséig a növényvédelmi gép rendeltetés szerint használható.
5.111 Ha a felülvizsgálat eredménye megfelelő, az állomás kiadja a 10. függelék szerinti, a növényvédelmi gép működési engedélyét igazoló matricát. Ha a növényvédelmi gép állapota a felülvizsgálat eredménye alapján nem megfelelő, a növényvédelmi gép működési engedélyt nem kaphat.

Módosítás után az előző helyett 
[7/2016. (X. 28.) FM-rendelet (43/2010. mód.) szerint]:

Növényvédelmi gépek felülvizsgálata109
1-5.110

További módosítások a rendeletben nem történtek. 

 

Forrás: