0,00 HUF

Nincsenek termékek a kosárban.

2024. március 28.

Új agrármérnökök Debrecenben

A Debreceni Egyetem Mezőgazdaság-, Élelmiszertudományi és Környezetgazdálkodási Karának ünnepi diplomaátadó tanácsülését június 18-án tartották. A végzős egyetemisták kérésére, az eddigi hagyományoktól eltérően, nem az Agrártudományi Központban, hanem az egyetem díszudvarán adták át a diplomákat. Az eseményen részt vett Jávor András általános rektorhelyettes és Komlósi István dékán is.

Vincze Éva ökológiai gazdálkodó mérnök átveszi a bizonyítványát Komlósi István dEbben az évben 128 hallgató végezte el úgy az agráregyetemet Debrecenben, hogy diplomára is jogosulttá vált. Az alap- és a mesterképzésben, a felsőoktatási és a felsőfokú szakképzésben, illetve a szakirányú továbbképzésben végzettek vehettek át oklevelet. Idén ezen a karon az alapképzés nappali tagozatán harmincan, a levelező tagozaton nyolcan, a mesterképzés nappali tagozatán harminchárman, a levelező tagozaton huszonegyen, míg a szakirányú továbbképzésben levelező tagozaton tízen tettek eleget a záróvizsga követelményeinek, ezért az ő részükre az egyetem mérnöki diplomát adott ki.

Tanévzáró ünnepi beszédében Komlósi István dékán emlékeztetett rá, hogy a Debreceni Egyetem a magyar felsőoktatás egyik meghatározó intézménye a maga több mint 1400 oktatójával és közel 30 ezer hallgatójával. Mára az ország leghosszabb ideje folyamatosan működő felsőoktatási intézménye, amely hazánk kiváló kutatóegyetemei közé tartozik. Összesen tizennégy karával, huszonhárom doktori iskolájával a legszélesebb képzési kínálatot nyújtja Magyarországon. Az agrár-felsőoktatás idén 148 éves Debrecenben, s különböző minőségi mutatók alapján a nemzetközi összehasonlításban bekerült a legjobb ötven közé.

A karnak jelenleg 1870 hallgatója van, az angol nyelvű képzéseken 34 külföldi hallgató tanul. Mesterképzéseikből három angol nyelven is akkreditált, további öt képzésüket pedig az Oktatási Hivatal regisztrálta. Az angol nyelvű képzéseiken 15 országból vesznek részt hallgatók. A környezetgazdálkodási agrármérnöki mesterszak és az élelmiszermérnöki alapszakok a legnépszerűbbek náluk.

Sapkák a levegőben, diploma a kézben

Ebben a felsőoktatási intézményben a rövid idejű oktatások is népszerűek: a Wageningeni Egyetemmel és más holland partnerekkel közösen négyhónapos sertéstelepvezetői képzést indítottak Magyarországon.

 

A karnak kiemelkedően jók a nemzetközi kapcsolatai. Ezt mutatja együttműködésük az Újvidéki Egyetemmel, a Nyitrai, a Nagyváradi, a Kolozsvári és a Temesvári Egyetemmel. A kar ezekkel az egyetemekkel közösen indította el a Göncöl programot, amelyet a Külgazdasági és Külügyminisztérium is támogat.

Annak ellenére, hogy az elmúlt években országosan csökkent az agrár-felsőoktatásba felvett hallgatók száma, a debreceni kar iránt megkülönböztetett érdeklődést mutattak a fiatalok: a 2015–2016-os tanévben közel négyszeres volt a túljelentkezés. A képzési kínálatukat 2016–2017-től tovább bővítik. A mezőgazdasági mérnöki alapszakukat kihelyezett képzéssel a Kisvárdai Közösségi Felsőoktatási Képzési Központban indítják el. Ide az állami ösztöndíjas képzésre 81 fő, az önköltséges képzésre 27 fő jelentkezett.

Ebben az évben 128 hallgató végezte el úgy az agráregyetemet Debrecenben, hogy dA debreceniek más hazai egyetemekkel, illetve vállalkozásokkal is kiemelkedően jó kapcsolatokat ápolnak. Meghatározó jelentőségű a részvételük a határon túli magyar nyelvű agrár-felsőoktatás fejlesztésében. A nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemen tizenegy éve folyamatosan képeznek mezőgazdasági mérnököket magyar nyelven, a debreceniek aktív közreműködésével. A kar és lapunk kiadója, a Magyar Mezőgazdaság Kft. által kötött együttműködési megállapodás értelmében egy éven keresztül 800 hallgató kapott ingyenes hozzáférést a Magyar Mezőgazdaság hetilap digitális változatához.

Kiemelt figyelmet fordítanak a vállalatok igényeire, amelyeket a képzési programjaikba beillesztenek. Az elmúlt év szeptemberében elindították a duális képzési rendszert. A debreceni agrár-felsőoktatás abban a szerencsés helyzetben van, hogy Debrecenben saját tangazdasága, Karcagon és Nyíregyházán pedig saját kutatóintézet támogatja a hallgatók gyakorlati képzését, valamint az agrárkutatást. 

MerkenMerken

Forrás: